Щастливият брак е невъзможен без добра комуникация. Много двойки обаче се оплакват, че не общуват пълноценно. Общуването е умение, което изисква практика и „фини настройки“. С израстването на двойката е необходимо да обръщате внимание на проблемите в общуването си, защото от тяхното навременно адресиране зависи това дали бракът ви ще е посредствен или напълно удовлетворяващ.
1. Отделете време за диалог
Много хора просто не отделят време за диалог помежду си. Като казвам диалог, нямам предвид да се обадите на партньора си на път за вкъщи, за да попитате необходимо ли е да се отбиете до магазина за храна. Става въпрос за пълноценен диалог извън ежедневните задължения. В края на деня повечето от нас, за съжаление, просто се отпускат пред телевизора, за да отдъхнат след тежкия ден. Изключете електронните устройства и се отдайте на това да прекарате малко време заедно. Правете това докато се превърне в навик. И се уверете, че това време е само за вас – без да ви прекъсват деца, роднини или телефонни позвънявания.
2. Говорете директно
Може би най-трудното за постигане равновесие е да казвате точно това, което имате предвид без да засягате чувствата на партньора или да бъдете груби. Много от двойките не са усвоили това умение, говорят индиректно или с други думи увъртат, което причинява проблеми в общуването. Например, ако жена ви иска да отидете на гости на родителите й в събота, което не ви харесва, можете да кажете това директно. „Наистина нямам желание да ходим там. Имах тежка седмица и нямам необходимото търпение, за да прекараме добре.“ Този подход е много по-ефективен от увъртането „Ще видим, ако не ми излезе някаква работа тогава“ и ще ви спести излишните конфликти, особено когато изобщо нямате намерение да ходите. Директното общуване може да бъде тактично. То показва на партньора ви, че поемате отговорност за поведението си и че му/й имате доверие.
3. Замисляйте се върху това, което чувате
Слушането е най-важната част в общуването. Затова трябва винаги да се уверявате, че сте чули правилно това, което партньора ви казва и че сте го разбрали. Тренирайте да тълкувате думите на другия: „Мисля, че ти имаше предвид, че…“ или „Това, което чувам означава…“ Изкажете със свои думи казаното от партньора ви – само така ще се уверите, че наистина сте разбрали неговото/нейното намерение. Освен това, по този начин ще можете да предотвратите разногласията още преди да се появат, тъй като в много от случаите те се появяват именно заради погрешно тълкуване.
4. Говорете за чувствата си
5. Обсъждайте работата
Всичко това изглежда напълно логично и лесно за изпълнение, но всъщност в забързаното ежедневие и постоянния стрес, под който живеем, остава някак на заден план. Едва когато нещата се влошат двойките започват да търсят помощ или прибягват до развод. А отношенията подлежат на профилактика, която не трябва да пренебрегваме по същия начин както не пренебрегваме профилактичните прегледи при зъболекаря или гинеколога.
Научете повече за мен и когнитивно-поведенческия подход.
Ако сте социално-отговорен бизнес, вижте и предложенията за фирми.
Запазете своята консултация на имейл адрес plovdivtherapy@gmail.com