Тревога или тревожност?
Тревожни разстройства – кои са те?
Генерализирано тревожно разстройство
Социално тревожно разстройство (социална фобия)
Агорафобия
Фобия
Паническо разстройство
Тревожност в детска възраст
Други форми на тревожност
Когнитивно-поведенческа терапия при тревожност
Както казахме, тревогата е естествена човешка емоция и наличието ѝ не означава непременно, че имате психологично разстройство, което да изисква психотерапия. Понякога, в моменти на уязвимост, е достатъчно да се научите да прилагате техники за справяне със стреса или да въведете промяна в начина си на живот. Консултацията с психолог ще ви даде насока към правилното решение.
Когато обаче тревожността е налице, най-доброто, което можете да получите е когнитивно-поведенческа терапия. Редица изследвания в световен мащаб от последните десетилетия определят когнитивно-поведенческата терапия като най-ефикасното лечение на тревожни разстройства. Най-голямото предимство на КПТ е ефикасността ѝ при превенцията на релапс. В сравнение с фармакологичното лечение, с което дава еднакво добър резултат непосредствено след приключването, КПТ води до дълготрайно подобрение на качеството на живот, установено в интервали от шест месеца, една година и пет години след приключване на терапията. Именно затова е и предпочитания избор за справяне с проблемите на тревожността.
Ако статията Ви е харесала, вижте още теми от ПСИХИЧНИ РАЗСТРОЙСТВА или научете повече за когнитивно-поведенческата терапия. За да запазите час за консултация, ползвайте формата за контакт.
Оставете коментар