На 15 ноември тази година Бек Институт отбелязва своята 30та годишнина . От основаването си досега институтът развива и провежда обучителни програми по Когнитивна поведенческа терапия и Ориентирана към възстановяване когнитивна терапия. Програмите са насочени както към физически лица, така и към организации.
През 1994 г. д-р Аарън Бек и д-р Джудит Бек учредяват Бек Институт с мисията да подобрява животи по целия свят. За 30те години на своето съществуване институтът е обучил 45 хиляди души в 130 държави. В САЩ институтът си партнира с голямо разнообразие от държавни структури и неправителствени организации, за да стигнат ползите от КПТ до всички уязвими групи в обществото.
В международен план институтът продължава да развива мрежа от специалисти, сертифицирани в КПТ след своето теоретично обучение, практика под супервизия и защита на клинични случаи. Осигурява и продължаващо професионално развитие за психотерапевти и консултанти чрез тясно профилирани онлайн курсове и присъствени семинари и работилници.
На 15.11.2024 от 16:00 часа местно време, във Филаделфия ще се проведе празненство по случай 30-тия рожден ден на Бек Институт. Събитието се провежда с подкрепата на издателска къща Guilford Press, добре позната сред потребителите на психичноздравна литература.
Ориентираната към възстановяване когнитивна терапия е последната модификация развита от д-р Аарън Бек и екипът му в годините до неговата смърт. Обещаващите резултати с тежки психиатрични заболявания досега тласкат редица от неговите преки ученици към утвърждаване на имено този подход, за който ще слушаме все по-често в следващите десетилетия. Той вече се практикува в центрове за психиатрично лечение и в широк спектър извънболнични среди.
Личният ми път в Бек Институт започна през 2018 г. когато записах първият си курс, „Когнитивна поведенческа терапия за депресия”. По време на магистърската си степен бях решила, че искам да се развивам имено в КПТ, тъй като най-силно резонираше със собственото ми виждане по отношение на психологията. Потърсих възможности за развитие в България, но осъзнах, че нивото на предлаганите обучения не надгражда академичната ми подготовка в степента, от която имах нужда. Затова се обърнах директно към източника. Следващите години бяха ключови за професионалното ми развитие. Обучението е структурирано от практици за практици и отлично подготвя специалистите за работа – нещо, което се намира на малко места в България. В последствие преминах и обучения в други КПТ подходи от т.нар. „трета вълна”. Предполагам, че в каквато и допълнителна модалност да специализирам вбъдеще, винаги ще съм пристрастна към КПТ по модела на Бек.
Повече информация за дейността на Бек Институт, обучителните програми и ресурси със свободен достъп, можете да намерите на адрес www.beckinstitute.org