Научната сфера психология започва своето развитие преди два века. Всеки практикуващ психолог принадлежи към един от нейните пет основни направления. „Принадлежи“ в смисъл, че в своята практика се придържа към конкретния модел. Колкото и различни и многобройни да изглеждат подходите днес, в основното си разбиране на човешката психика те спадат към един от петте основни модела:
Биологичен модел
Не трябва да забравяме, че науката психология води началото си от медицината. Първите лекари, които основават тази научна сфера са онези, които са се затруднили с откриването на физиологичния произход на проблемите на своите пациенти. Този модел се стреми да обясни човешкото поведение и психика с термините на медицината. На него имено се обосновава и психиатрията, която още от края на 19ти век се опитва да „излекува“ психично „болните“. Напредъкът на невронауката в нашето съвремие отваря нови врати към разбирането на това как функционира човешкият мозък и в модела лежат големи надежди за бъдещето ни.
Психодинамичен модел
Психодинамичният модел е основан на класическата психоанализа, която води началото си от трудовете на Зигмунд Фройд. Тя е най-старата традиция в психологията, датираща от края на 19ти и началото на 20ти век. В продължение на десетилетия психоанализата се утвърждава като водещата традиция в Европа. Много от последователите на Фройд основават собствени школи, обоготявайки неговата основополагаща теория. Независимо от многобройните различия помежду си и несъгласията си със самия Фройд, всички психодинамични теории си приличат по разбирането, че психиката на човека се ръководи от процесите на несъзнаваното.
Поведенчески модел
В ярък контраст с този модел е поведенческият или бихейвиоризмът. Според него личността не преодолява несъзнавани конфликти, а научава дадени поведения от стимулите в околната среда. Реакциите ни се определят от това какви поощрения или наказания предвиждаме, че бихме получили на базата на досегашния си опит. Едно от най-ярките имена в тази школа е Скинър, чиито експерименти с животни имат поразителни приложения в човешкия социален свят. Разбира се, бихейвиоризмът е обидил много хора, сравнявайки ги с животни. Най-усърдните му противници поставят началото на други две влиятелни традиции: хуманистичната и когнитивната.
Хуманистичен модел
Той разглежда човека като същество, стремящо се към развитие, т.нар. самоактуализация. Според тях ние не се ръководим от биологичните си функции, от несъзнаваното, или от околните стимули, а от нашия вътрешен мотив да развием своя потенциал. Хуманистично-ориентираните терапевти служат като огледало за своите клиенти. Похватът, който най-често прилагат е рефлексията, т.е. отражението. Тяхната цел е да провокират клиента да осъзнае своята гледна точка, своята субективна представа за себе си и околния свят. Именно тази субективна представа, а не някаква общовалидна истина, ръководи поведението на всеки един от нас.
Когнитивен модел
Макар хуманистите да представят една сравнително по-цялостна гледна точка за човека и неговата психика, редица учени задават въпроса какво се случва след осъзнаването на субективността. Така се развива когнитивният модел, според който рефлексията и осъзнаването на субективността не могат сами да доведат до промяна на поведението – поведението е плод на нашите мисли. Когнитивните психолози изследват функциите на възприятията ни и интерпретациите, които правим на базата на възприятията. Те изследват механизмите на вниманието, съсредоточаването, запаметяването, защото тези механизми ръководят нашата представа за реалността.
В края на 20ти век голяма популярност набира когнитивно-поведенческият модел, който съчетава основни положения от двете предхождащи го отделни школи със същото име (и който предстои да бъде по-обстойно разгледан в бъдещите постове). Разбира се, в последните години всяка школа се развива в различни направления като постоянно възникват нови течения, съчетаващи в различна степен теории и похвати на основните модели. Като цяло, повечето практикуващи психолози се стремят да съчетават практики с оглед на това каква би била най-ефективната терапия във всеки конкретен случай. Но колкото и комбинативни да са психолозите в своята практика, те със сигурност се придържат към един теоретичен модел. А вие кой бихте избрали?
Научете повече за мен и когнитивно-поведенческия подход.
Ако сте социално-отговорен бизнес, вижте и предложенията за фирми.
Запазете своята консултация на имейл адрес plovdivtherapy@gmail.com